W polskiej tradycji nie brakuje dni, które obchodzi się w wspaniały sposób. Takimi na pewno są święta, które wynikają z wiary.

Takimi dniami, o specyficznym charakterze są także te, które od lat obchodzi się w taki sam sposób. One też wynikają z tradycji. Wiele z nich obchodzi się już od pokoleń. Inne do tradycji weszły dopiero ostatnio. Do takich dni, które od wieków obchodzi się tak samo, na pewno polecam tłusty czwartek. To dzień, który niejako poprzedza początek wielkiego postu. Tłusty czwartek jest tym czwartkiem, który jest wprost przed środą popielcową. To zatem ostatni czwartek karnawału.
Jak obchodzi się tłusty czwartek? Nawet niezbyt duże dzieci wiedzą, że w tym dniu pączek posiada własne święto i obchodzi się je w taki sposób, że prawie każdy stara się zjeść przynajmniej jeden pączek. O ile paczka się nie zje, to w sumie nic złego się nie stanie. Nie będzie to powodowało żadnego nieszczęścia ni niczego w tym rodzaju. Jednak nie na tym cała idea polega. pączki są smaczne, słodkie. Nie właściwie każdy jada je na co dzień. Dlatego w tłusty czwartek jest ku temu szczególna okazja. Tym bardziej, że pączki na tłusty czwartek w każdym momencie są jakiś lepsze. Piecze się ichniejszym więcej na innym tłuszczu niż zwykle i dlatego ichniejszym smak jest dużo lepszy. Oprócz tym jeżeli w ciągu roku jada się je sporadycznie albo wcale, to w tłusty czwartek zawsze będą smakowały szczególnie. Dlatego dla wielu ludzi tłusty czwartek jest dniem, kiedy pączek jest obowiązkową przyjemnością. A że piecze się je wtedy w wielu wariantach, na jednym pączku zwykle się nie kończy.
Zobacz więcej: Tłusty czwartek.

Dodaj komentarz