W cukierniach piecze się cista na różne okazje. Do tradycyjnej sprzedaży zwykle przeznacza się kilka rodzajów ciast i ich produkcja odbywa się nieustająco.

W cukierniach piecze się też cista na zamówienie. Takie zamawia się na wesela czy spore uroczystości rodzinne. W znaczącej liczbie sytuacji z cukierniami współpracują lokale, które zajmują się organizacją takich imprez. Poza tym cukiernie pieką również pączki na tłusty czwartek. Z tej okazji produkcja pączków zaczyna się już dużo poprzednio i jest niezwykle duża. Wiele cukierni dostarcza wtedy pączki do dużych sklepów i sprzedaje je we własnych punktach.
Duże ilości pączków piecze się wtedy dlatego, że kupnem gotowych pączków interesuje się wiele osób. Tłusty czwartek jest dniem, w którym już od lat po prostu wpada zjeść choćby jednego paczka. A że w tej chwili ludzie nie posiadają czasu na samodzielne wypieki albo po prostu nie potrafią piec pączków, to decydują się oni na kupienie gotowego. Taki jest równie smaczny jak ten domowy. Tym bardziej, jeżeli już nie potrafi się go dobrze zrobić. W takich sytuacjach gotowe pączki cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich produkcja jest w wielu sytuacjach dziesięć razy większa niż tradycyjnie. To, że pączek posiada swoje święto, widać w każdym sklepie spożywczym. Mówi się o tym nawetdosłownie w telewizji. Dla pracowników cukierni jest to czas ciężkiej pracy i oni na pewno cieszą się z tego, że tłusty czwartek jest wyłącznie raz w roku. Gdyby przyszło im takie wypieki robić kilka razy w roku, to na pewno znienawidziliby oni pączki. Poza tym gdyby tłusty czwartek był kilka razy w roku, nie miałby już swojego uroku.
Zobacz także: Pączki na tłusty czwartek.

Dodaj komentarz