Hortensja to jedna z najczęściej nasadzanych w ogrodach roślina ozdobna, która charakteryzuje się cudownymi dorodnymi kwiatostanami, które ukazują się latem, a znikają dopiero późną jesienią. Jest to krzew ozdobny dość łatwy w uprawie, jednakże oczywiście jego pielęgnacja wymaga przestrzegania kilku zasad. Hortensje doceniają żyzne gleby i stanowiska świetnie nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Dzięki charakterystycznemu pokrojowi nadają się do formowania żywopłotu a także zestawienia z innymi roślinami ozdobnymi.
Hortensje, które wybrać do ogrodu?
Hortensja piłkowana osiąga wysokość mniej więcej 1 metra i odróżnia się pięknymi barwnymi kwiatostanami, które na jesień przebarwiają się na kolor ciemno różowy, zdarza się, że mogą także mieć kolor fioletowy. Znawcy tej odmiany zalecają, aby sadzić ją w towarzystwie innych krzewów ozdobnych, Dzięki czemu można uzyskiwać de fakto spektakularne kompozycje ogrodowe. Pobudzająca ciekawość odmianą jest Hortensja Phantom. Jest to roślina, która osiąga wprawiające w zachwyt rozmiary, ponieważ jej wysokość może dochodzić nawet do 3 metrów. Przycinanie młodych roślin tej odmiany pozwalam uformować ją w drzewko, które będzie cudownie prezentować się na tle innych roślin w naszym ogrodzie. Hortensja dębolistna wyróżnia się bardzo długimi liśćmi. Odmiana ta wywodzi się z wschodnich rejonów Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, liście tej odmiany zmieniają zabarwienie wraz z upływem czasu i na początku mają delikatny zielony kolor, zaś jesienią pokrywają się czerwienią oraz brązem.

Warto zobaczyć: Hortensja dębolistna.

Dodaj komentarz